Rosjanie dominują w 17. International Solving Contest

WYBRANE ZADANIA

Teraz przedstawię kilka wybranych zadań z kategorii I i III (kolejność zadań zgodnie z subiektywnie ocenioną trudnością). Wszystkie wyniki, zadania i rozwiązania znajdują się na dole strony:
https://www.wfcc.ch/competitions/solving/isc2021/

Na początek dwa zadania z kategorii III.
W zadaniu A białe zaczynają i matują w 2 posunięcia.
W zadaniu B białe mają wygrać. Należy się zastanowić, jak zatrzymać pionka e2?

Zadanie A
ISC 2021 kat. III

mat w 2 pos.

Zadanie B
ISC 2021 kat. III

wygrana białych

Teraz spójrzmy na 4 zadania z kategorii I. Pierwsze dwa to mat w 2 i mat w 3 ruchy. W zadaniu C przewaga białych jest olbrzymia, ale figury białych sobie przeszkadzają. Przeciwnie jest w zadaniu D, w którym białe nie mają przewagi materialnej, ale z kolei czarne nie są ustawione najlepiej.
PODPOWIEDŹ: w obu zadaniach białe najpierw aktywizują swoją bierkę.

Zadanie C
ISC 2021 kat. I

mat w 2 pos.

Zadanie D
ISC 2021 kat. I

mat w 3 pos.

W zadaniu E białe zaczynają i wygrywają. Rozwiązując, trzeba uważać na właściwą kolejność ruchów. Ja się pomyliłem, przestawiłem posunięcia (zapisałem ruch 3. przed ruchem 2.) i przez to straciłem 3 miejsca.

Zadanie E
ISC 2021 kat. I

wygrana białych

Ostatnie zadanie (zadanie F) jest to jedno z dłuższych zadań, z którymi się spotkałem na zawodach solvingowych. Gdy zadanie, jest tak długie, to należy oczekiwać, że jest to tzw. zadanie logiczne. To znaczy, że kolejne ruchy białych będą tworzyły krótkie groźby. Białe w ten sposób wymuszą kolejne ruchy czarnych, aby na koniec zadać decydujące uderzenie. Przestawione czarne bierki będą wtedy sobie przeszkadzać w skutecznej obronie przed matem.

Zadanie F
ISC 2021 kat. I

mat w 10 pos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.