Problemiści

Lista alfabetyczna polskich problemistów (aktualnie opisanych).

Zobacz też tytuły krajowe i międzynarodowe polskich problemistów.

3 odpowiedzi na “Problemiści”

 1. Dzień dobry!
  Proszę o informację, gdzie można się podzielić swoją twórczością. Od pewnego czasu układam sporadycznie zadania. Robię to amatorsko, ponieważ nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia kompozytorskiego. Układam dla przyjemności i pokazuję te zadania znajomym szachistom. Dotychczas ułożyłem kilka matów pomocniczych (póki co są to zadania z 1 rozwiązaniem) w 2, 3, 4 lub 5 ruchach. Lubię układać kombinacje – z takich oryginalnych ułożyłem 3-4 dość trudne. W dorobku mam jeszcze 1 studium, 1 problem (mat w 6 posunięciach bez rozgałęzień), 1 dość trudną retroanalizę, kilka zadań na znacznie pomniejszonej szachownicy oraz 1 zadanie z bajkową figurą. Nawiasem mówiąc wymyśliłem kilka oryginalnych bajkowych figur, w tym jedną, która potrafi oddać tempo za pomocą „manewru siedmiokąta”.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Jacek Gigoła

  1. Dzień dobry!
   Od kilku lat Komisja Kompozycji Szachowej prowadzi konkurs Polskiego Związku Szachowego w następujących działach: dwuchodówki, trzychodówki, samomaty, maty pomocnicze i studia. Tegoroczny konkurs już się zakończył (https://pzszach.pl/2022/02/21/konkurs-kompozytorski-2022-anons/). Kolejny anons ukaże się za miesiąc lub dwa. W sprawie zadań bajkowych proponuję skontaktować się z arcymistrzem Waldemarem Turą
   (https://pzszach.pl/strona-glowna/komisje-pzszach/komisja-kompozycji/).
   Pozdrawiam
   Bogusz Piliczewski

 2. Do spisu problemistów warto dodać jeszcze kilka nazwisk:
  – Szymon Krelenbaum
  – Zygmunt Marienstrass
  – Febus Fraenkel
  – Józef Klemensiewicz

  Do dyskusji inne kandydatury: Aleksander Hoffmann z Warszawy (publikował przed 1855 rokiem, który dla Mariana Wróbla był datą początkową polskiej problemistyki) oraz Hajszeryk i Speiser z przedwojennego Zagłębia.

  gratuluję strony i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *