Urodził się 16 marca 1875 w Lewiczynie. Zmarł 20 grudnia 1936 w Warszawie. Mistrz krajowy kompozycji szachowej (2023). Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale matematyki. Ukończył również Politechnikę Warszawską stąd tytuł inżyniera budowy mostów i tuneli. Doskonalił się na kursach w Szwajcarii. Brał udział w budowie warszawskiego Mostu Poniatowskiego i budynku PAST-y.
Był jednym z wydawców Szachisty Polskiego (w roku 1921 ukazały się 3 numery). Podczas pobytu w Bydgoszczy (1925) był redaktorem wznowionego miesięcznika Szachisty Polskiego. W kompozycji szachowej debiutował przed 1898 r. Opublikował około 150 zadań szachowych głównie dwuchodówek i trzychodówek, otrzymując kilkadziesiąt wyróżnień, w tym 15 pierwszych nagród. Dwie jego kompozycje zostały opublikowane w Albumach FIDE (2 pkt.).
Grabowski, Kazimierz
L’Italia Scacchistica 1918
1 nagroda
mat w 2 pos.
Kazimierz Grabowski to mój dziadek.
Mogę uzupełnić notę biograficzną. Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale matematyki. Ukończył również Politechnikę Warszawską stąd tytuł inżyniera budowy mostów i tuneli. Doskonalił się na kursach w Szwajcarii. Brał udział w budowie warszawskiego Mostu Poniatowskiego i budynku PAST-y.
Był jednym z wydawców Szachisty Polskiego (w roku 1921 ukazały się 3 numery). Podczas pobytu w Bydgoszczy (1925) był redaktorem wznowionego miesięcznika Szachisty Polskiego.
Serdecznie dziękuję za informacje o Pani dziadku.
Czy to możliwe, że Pani Dziadek miał referat w 1923 roku na Zjeździe Fizyków Polskich nt. „Zasady energetyki” oraz „O teorii względności.”? Czy posiada Pani jakiekolwiek Jego zdjęcie?
Będę wdzięczny za kontakt z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego ()
Nic mi na ten temat nie wiadomo. Z wykształcenia był matematykiem i inżynierem architektem budowy mostów i tuneli. Wykładał matematykę w szkołach bydgoskich i w dęblińskiej szkole lotniczej (podchorążówce). Na temat fizyki nic mama nam nie mówiła. Wiem, że w „Przeglądzie Technicznym” są dziadka artykuły dotyczące zastosowania żelbetu w budownictwie mostów i tuneli.
Niestety, w zbiorach rodzinnych nie zachowała się żadna fotografia.
Być może, że rodzinne fotografie Grabowskich są w archiwum pisarki Marii Dąbrowskiej. Tego jeszcze nie sprawdzałam. Marian Dąbrowski, mąż pisarki, był wujem mojej mamy, a w czasie okupacji mama u niej mieszkała.